Burun Estetiğinde İz Kalır Mı?

Burun, yüzün en ön planda olan bölgelerinden biridir. Görsel açıdan kendinizi beğenmediğinizde ya da nefes almanızı zorlaştıran sağlık sorunlarının olması durumunda İzmir’de burun estetiği yaptırabiliyorsunuz. Ancak son 10-20 yılda yapılan operasyonların sayısının artmasında önemli bir etkenin insanların görsel açıdan kendilerinden daha az memnun olmaları neden olarak gösterilebilir. Görselliğe verilen önemin artmasına paralel olarak fiziksel özelliklere odaklanan bir genel bakış açısı olduğu için iyi görünüme daha çok önem veriliyor. Bu da burun estetiği gibi müdahalelerin daha çok olmasına neden olabiliyor.

Ameliyat Süreci Nasıl Devam Eder?

Öncelikle izmir burun estetiği ameliyatı olabilmek için kadınlarda 17, erkeklerde de 18 yaş sınır olduğunu belirtmek gerekli. Bir sağlık sorunu olmadığı sürece de üst sınır yok, bu yaş grubu dışında her zaman olunabilir.  Merak edilen konu, ameliyat sürecinin nasıl devam ettiği yönündedir. Ameliyattan önce kan alınır ve damar yolu açık olduğu için ameliyat öncesinde kolayca narkoz alır, herhangi bir ekstra ağrı hissetmezsiniz. İşlemler sırasında da vücut sıcaklığı dengelenir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrılı Mıdır?

Klasik tampon uygulaması yapılmazsa burun estetiği ameliyatı için ağrı olmayacağı söylenebilir. Ameliyat bitiminde rahatça nefes alabilmek için sağlanan silikon desteklerin bir etkisi olmayacaktır.  Ancak hastaların kanama konusunda da tedirginliklerinden bahsetmek mümkün. İzmir’deki uzmanlara göre burun estetiği ameliyatı kan pıhtılaşması gibi bir sorun olmadığı sürece kanama sorunu yaratmıyor.

Bunun için ameliyat öncesinde zaten kanamaya neden olabilecek herhangi bir durum olup olmadığı da tespit edilmekte, buna göre önlemler alınmakta. Şunu da elemek gerekiyor, yüksek tansiyonunuz varsa ameliyat sonrasında kanama durumu daha fazla görülüyor. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa da ameliyattan bir hafta öncesinde bırakılması gerekiyor.

Gözaltı Morlukları Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği olduktan sonra bir süre ameliyat sonrası gözaltı morluk durumu devam edecektir. Bu süre 10 gün olabileceği gibi kısa sürede bite de bilir.  Burun ameliyatı sırasında kullanılan yöntem ve uygulama niteliğine göre değişiklikler olabilir. Yani herkesin süresi değişik olabiliyor.

Burun Estetiğinde İz Kalır mı?

İzmir’de burun estetiği ameliyatı olanlar için önem teşkil den bir konu, burun estetiği sonrası iz kalır mı konusudur. Açık yapılan burun estetiği ameliyatında burnun dışından bir kesi yapıldığı için iz kalır mı sorusu daha fazla merak edilmektedir. Bu noktada her yaranın derin ya da yüzeysel bir iz bıraktığını bilmeniz gerek.

  • İnce deriye sahipseniz bu iz kalın deriye göre daha az belirgin olacaktır.
  • İz kalmasını belirleyen diğer bir etken cinsiyettir. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla iz kaldığı biliniyor.
  • Deri tipiniz yaranın iyileşmesinde ve kalan izin miktarında belirleyicidir. Sarı ve beyaz deriler kahverengi ve daha koyu renkteki derilere göre bir tık daha hızlı iyileşmektedir.
  • Yara iyileşme sorunları: Bazı hastalarda burun estetiği sonrası iz kalma durumu bir hastalığa bağlı olabilir. Keloid isimli yara iyileşmemesi sorunu, önceden kendini bir şekilde belli ettiyse bunun yeniden sizde görülmesi mümkündür. Bu rahatsızlıkta ameliyat olan deri kabararak iyileşir. Genelde de kol, sırt ve omuz bölgelerinde meydana gelir. Ancak yüz ve burun bölgelerinde çok nadir meydana geldiğini de bilmek gerek.
This entry was posted in Estetik ve Güzellik and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *