Güneş Enerjisi Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş enerjisi günümüzde en çok kullanılan alanların başında gelir. Bu enerji yenilebilir enerji çeşitleri arasındadır. Bu haliyle en çok üstünde durulan ve çalışılan enerji türü olmuştur.

Güneş en büyük enerji kaynağı olarak bilinir. Tüm bitkiler güneşten fotosentez yapmak için yararlanırlar. Öte yandan petrolün elde edilmesi ise, güneş sayesinde meydana gelir.

Güneş enerjisinden yararlanma şekli oldukça eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Günümüze kadar insanlar güneş enerjisiyle çalışan teknolojiler üretmeye devam etmiştir. Güneş enerjisinin temel olarak pek çok faydasının bulunduğu bilinmektedir.

 • Sınırsız bir enerji kaynağıdır.
 • Sağlıklı ve temizdir.
 • Maliyeti çok azdır.
 • Zararlı atıklar salgılamaz.
 • Her yerde rahatça faydalanılabilir
 • Her türlü uygulama için elverişli yapısı vardır.

Bu gibi maddelere daha pek çok şey eklenebilir. Güneş enerjisinden yararlanan sistemler ise, aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır. Bir dönüştürücü yardımıyla güneşten yararlanmaya aktif tür adı verilir. Binalar için enerji teminine ise pasif tür olarak ad verilir.

Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

Güneş enerjisinin kullanım alanları oldukça fazladır. Günümüzde bunlara her geçen gün yenileri eklenmeye devam etmektedir. Güneş paneli fiyatları ise panelin kurulacak gücüne, panelin üretici şirketine ve güneş paneli sisteminin teknolojisine göre değişiklik gösterebilir. Güneş enerjisine en çok başvurulan alan ise sıcak su teminidir. Kolay şekilde sıcak suya ulaşmak isteyen insanlar, güneş enerjisi yardımıyla bu ihtiyaçlarını giderebilirler.

Ayrıca binaların ısıtılması işlemi de bu şekilde yapılabilir. Bu şekilde daha konforlu ve sıcak binaların oluşması sağlanacaktır. Öte yandan güneş enerjisini en çok gördüğümüz diğer yerlerden biri, tarım alanlarıdır. Daha sonra güneşten elektrik, güneş fırınları gibi işlemler için bu enerjiden faydalanılabilir. Bunlar güneş enerjisinin en çok kullanıldığı yerlerdir. Ayrıca buralarda da güneş enerjisi kullanılır:

 • Yapay fotosentez işlemleri
 • Tarım alanlarının ısıtılması
 • İçme suyu elde edilmesi
 • Havuzların ısıtılması
 • Binaların serinletilmesi
 • İşyerlerinin aydınlatılması
 • Fabrika gibi yerlerin aydınlatılması

Gibi işlemler için güneş enerjisi kullanılır. Günümüzde bu kaynaklar gitgide çoğalmakta ve az gelişmiş ülkelerde de aktif olarak kullanılmaktadır. Hem az maliyetli hem de hızlı bir işlem arayanların tercihi güneş enerjisinden yana olmaktadır.

Tüm dünyanın maliyeti az enerji ihtiyacı aramasından sonra, güneş enerjisi tercih edilmeye başlanmıştır. Bu teknoloji artık oldukça genişlemiş, teknoloji ürünlerine kadar girmiştir. Artık bu tarz teknolojik aletlerinde güneşle çalışanlarına rastlamak mümkün olmuştur. Üstelik güneş enerjisi yöntemi diğer yöntemlere göre daha temiz bir yöntemdir. Benzin ve kömür gibi çevreyi kirletmezken, alımı daha kolay şekilde yapılabilir. Türkiye’de güneş enerjisinden en çok yararlanma şekli ise, ısı sistemleri olarak yapılır. Özellikle Akdeniz bölgesi gibi yerlerde kullanımı daha çok olmaktadır. Çünkü bu yerlerdeki sıcaklık, güneş enerjisinden daha iyi şekilde yararlanmayı sağlar. Öte yandan trafik levhaları gibi yerlerde de güneş enerjisinden yararlanılır. Daha pek çok alternatif yol bulunmaktadır. Yeni teknolojilere göre cep telefonlarının da bu enerjiyle şarj edilmesi mümkün olmuştur. Bu şekilde telefonlar daha hızlı bir biçimde şarj edilirken, bu enerjiden her yerde faydalanılabilir. Böylelikle diğer yöntemlerden daha güzel bir yöntem olmuş durumdadır. Bu teknolojinin daha çok kullanacağı ön görülmektedir.

Daha fazla bilgi için http://www.eie.gov.tr/yenilenebilir/g_enj_tekno.aspx web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

This entry was posted in Enerji and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *