Yandex SEO Nedir?

Yandex Rusya’nın en popüler arama motorudur. Türkiye’de aylık 10 milyon gerçek kullanıcısı olan Yandex aynı zamanda Polonya, Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’da milyonlarca kişi nin kullandığı bir arama motorudur ve Pazar payı her geçen gün artmaktadır.

Yandex’te görünmek ve Yandex arama motorunda üst sıralarda yer almak için web sitelerinin SEO çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Bu SEO çalışmaları web sitelerinin popülerliğini ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalardır. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen Search Engine Optimization sözcüklerinin baş harflerinden oluşan SEO bir web sitesi için en önemli şeylerden birisidir.

Yandex SEO Neden Tercih Ediliyor?

Yandex’in Rusya’daki en ünlü arama motoru olduğunu söylemiştik. Türkiye gibi ülkelerde Yandex özellikle de Rusya ile ticari ilişkiler içinde olan işadamları ve şirketler tarafından tercih ediliyor çünkü onların sunduğu hizmet ve ürünlere ulaşacak kesim arama motoru olarak Yandex’i tercih ediyor.

Yandex’in diğer arama motorlarından farklı SEO ihtiyaçları vardır. Amerika’da en çok kullanılan arama motorları arasında olmasa da, Türkiye’de hızlı bir yükselişe geçerek Google’dan sonra gelen ikinci arama motoru haline gelen Yandex’te arama sonuçlarının üst sıralarında ve ilk sayfalarda görünmek için Yandex’e özel SEO çalışmaları yapılması gerekmektedir.

yandex seo çalışması

 

Yandex’in Google ile benzerlikleri ve farklılıkları vardır; ancak Yandex için yapılan bir SEO çalışması diğer arama motorlarında da görünmenizi sağlar.

Yandex SEO Nasıl Yapılır?

Yandex arama motorunda üst sıralarda yer almak ve SEO çalışmaları yaptırmak istiyorsanız öncelikle şunları bilmenizde yarar var:

  • Yandex bir sitenin yaşına önem veriyor.
  • Backlink yani başka sitelerden ilgili web sitesine verilen linkleme çalışmalarının niteliğinden ziyade bu linklemenin çeşitliliği önem arz ediyor.
  • Web sitesinin güncelliğinden ziyade kullanışlılığı ve içeriği daha önemli.
  • Sitenizin Yandex Add URL özelliği ile Yandex’e kaydedilmesi gerekmektedir.

Yandex SEO site içi ve site dışı optimizasyonu yaptırmak için SEO uzmanları ile birlikte çalışılması gerekmektedir çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi Yandex’in Google’dan farklı olduğu noktalar da bulunmaktadır ve bunu ancak SEO uzmanları en profesyonel şekilde yapabilmektedir. SEO uzmanı ya da ajansınıza yaptıracağınız değişiklikler ile web sitenizi Yandex’e uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yandex SEO Hizmetleri

Yandex arama motorunda web sitenizi üst sıralara taşımak, bir gün değil her gün popüler yapmak için çalışan bir seo web sitesi firması ile titiz ve profesyonel bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Yandex SEO çalışması için seo danışmanlığı hizmeti veren seo ajanslarından mutlaka yardım almanızı tavsiye ederiz.

This entry was posted in İnternet ve Bilişim and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *